Tiit Blaat
Sel nädalal juhtus selline lugu, et kümnest väikesest neegrist Agatha Christie maailmakuulsas kriminullis ei jäänud juba pealkirjas järele mitte ühtki. Varraku kirjastuselt peagi ilmuva raamatu “Kümme väikest neegrit” pealkiri asendati poliitiliselt korrektsemaga: “Ja ei jäänud teda ka”.


Kõrvuti ilukirjandusega on ajaloo prügikasti sattunud ka sellised maiustused nagu 30. aastatel Pärnus toodetud Neegripoisi komm, Kalevi eelkäija firma Kawe toodetud šokolaad Negrita, ülimagus pagaritoode neegrimusi, mille šokolaadikihi all oli sefiir...


Šokolaadivabriku Kalev ajaloolane Otto Kubo meenutab, et 30. aastatel võis magusapoodidest leida mitmeid mustanahaliste piltidega kommipabereid. “Mina olin sel ajal väike poiss ja siis näidati kinodes väga palju Aafrika-teemalisi filme: Lõuna-Aafrika buuride võitlusest, “Onu Tommi onnikest”. Need olid hästi moes ja Aafrikast räägiti siis palju. Kindlasti mõjutas filmitööstus ja maadeavastuste kohta kirjutatud raamatute ilmumine paljude mustanahaliste piltidega kommipaberite (sh ka Tommi) tootmist.”