Res Publica üks eesmärk oli narkokuritegude eest eluaegse vanglakaristuse kehtestamine. Kas Eestis on kellelegi eluaegne määratud?

Ma tean, et on mitukümmend inimest, kes Eestis kannavad eluaegset – peamiselt isikuvastaste kuritegude eest –, aga kas kellelegi on see määratud ka narkokuriteo ees... Ütlen avameelselt, et jään vastuse võlgu.

On see läbikukkumine, et polegi eluaegset veel mõistetud?

Vastupidi. See, kui mingit karistust määratakse vähe või üldse mitte – karistusseadustikus, arvan, on sadakond paragrahvi, mida eelmisel aastal ei sisustatud –, ei tähenda, et sel poleks tugevat üldpreventiivset mõju.

Olete jaganud heameelt, et Jõgevamaal kanepit kasvatanud vanapaarile ei mõistetud reaalset vanglakaristust. Kui samadel asjaoludel oleks kanepit kasvatanud 19- ja 21aastane – või 23aastane ja 31aastane –, siis kas neile olnuks reaalne vangistus õigustatum?

Ma arvan, et noorte inimeste puhul on kõige olulisem mitte karistamine iseenesest, vaid see, et inimesed oma sõltuvusest loobuksid, hoiduksid. Reaalsed vabadusekaotused tulevad kõne alla ikka siis, kui me kõneleme taimede kasvatamisest retsidiivse teona.


Avalehele
6 Kommentaari
Loe veel: