Sulgemisohus Retretti kunstikeskus Soomes loodab kurvast lõpust pääseda. "On kõik head eeldused, et asi jätkab," kinnitas Ekspressile kunstikeskuse direktor Anu Liivak, endine Tallinna kunstihoone juhataja. Liivaku sõnul avalikustatakse erakapitalil põhineva kunstikeskuse uus rahastamisskeem lähiajal.

"Ida-Soome kunstielu keskus rajati 1980. aastatel laenurahaga, võlausaldaja on praegu Nordea pank. Kunstiinstitutsiooni perspektiiv laenu kiiresti tagasi maksta on, nagu on. Kui Nordea neli kuud tagasi otsustas, et ei soovi enam kunstiga tegemist teha, põhjustas see Soome kunstielus skandaali. Just viimasel aastal teenisime korralikku tulu."

Liivaku sõnul vedas rahastamisläbirääkimisi Espoo kunstimuuseumi direktor Markku Valkonen, kes on ühtlasi Retretti valitseva sihtasutuse Campus-Artis juht. Liivak on Retretti juhtinud viimased kolm aastat.

Endistes kaevanduskoobastes Savonlinna lähistel vaid suvekuudel avatud kunstikeskuses näidati ka Eesti kunsti, viimati näiteks Mati Karmini miinimööblit ja Kaarel Kurismaa maale.