Rahvusvaheline Kosmosejaam. Foto NASA Scanpix

2013. aastal peaks New Mexico kõrbest startima esimesed kosmoseturistid. Kolmetunnine lend, mille sisse jääb viis minutit kaalutust, maksab umbes 152 000 eurot.

Tehnoloogia areneb ning valitsuste asemel opereerivad kosmoses üha rohkemad erafirmad. See tähendab turu avardumist ja hinnalangust. Oma reisikosmodroomi vastu tunneb huvi Briti majandusministeerium, kes loodab meelitada Šotimaale laienemisplaane pidava Virgin Galacticu.

Euroopas on üks kosmodroom juba olemas ja see asub Eestist vaid kiviviske kaugusel – Rootsis. Kiruna kosmodroom teeb juba ettevalmistusi turistide saatmiseks madalale orbiidile. Spaceport Swedeni tegevjuht Karin Nilsdotter on veendunud, et lähitulevikus avarduvad kosmoseturismi võimalused senisega võrreldes märgatavalt. Ta ütleb intervjuus BBC-le, et kümne aasta pärast lendab igal aastal kosmosesse 20 000 inimest. Ta oletab, et juba kolme aasta pärast maksab kolmetunnine reis koos mõneminutise kaalutuse kogemisega praegusest neli korda vähem ehk ligikaudu 38 000 eurot.