Eestisse kolinud šotlane Bill Stewart (pildil) teatas kuus aastat tagasi, et kavatseb Virumaal Ubja külas toota maailma tippsportlastele mineraalide ja vitamiinidega rikastatud spordijooke. Mees väitis, et teeb koostööd Eesti olümpiasportlastega.

Mitu aastat ei tulnud projekti kohta uudiseid. Kuni kohus kuulutas 2013. aastal välja tema ja mitme eestlasest investoriga spordijoogiäri Synchro Sports Estonia pankroti.

Seepeale ujus Stewart välja nõudega, et pankrotipesa võlgneb talle 26 miljonit krooni spordijookide retseptide kui intellektuaalse omandi eest. Ta olla teinud firmaga 2009. aastal kokkuleppe, et firma ostab temalt selle summa eest retseptidega seotud õigused, vormistades selle Stewarti laenuna firmale.

Pankrotihaldur Urmas Tross ja teised investorid vaidlesid nõudele vastu, pidades seda pettuseks: retseptid olnud kujul, kus neist poleks saanud jooki toota. Nende maksumuse kujundanud šotlane oma suva järgi. Eesti investorid mäletasid, et kord mainis Stewart retseptide maksumuseks 85 000 eurot.

Tänavu kevadel jättis Tallinna Ringkonnakohus aga Stewarti ligi 1,8miljoni eurose nõude jõusse.

Varem toidulisandite alal Kanadas ja Jaapanis töötanud ning 2003. aastal Eestisse kolinud Stewart kuulis otsusest Ekspressilt. Ta ütleb, et äri läks vussi, sest ei suudetud piisavalt investeeringuid kokku saada.

HIRMKALLIS SPORDIJOOK: Bill Stewart soovis spordijookide retseptide eest saada 1,8 miljonit eurot.
HIRMKALLIS SPORDIJOOK: Bill Stewart soovis spordijookide retseptide eest saada 1,8 miljonit eurot. Foto: Meelis Meilbaum