Nii Eesti kui ka Hispaania politsei poolt Marbellas baseeruva rahvusvahelise haardega narkojõugu bossiks peetav Toomas Helin,kes viibib veebruari lõpust eeluurimisvanglas,süüdistab politseiuurijat halvas kohtlemises ning tema elu ohustamises. Väidetava narkokuninga kohtutoimik sisaldab veelgi omapäraseid detaile.
Mõned päevad enne kurikuulsat laskmisepisoodi pikendas Tallinna Linnakohtu kohtunik Merle Parts Keskkriminaalpolitsei (KKP) uurija Madis Kuznetsovi taotlusel suuremahulise narkotransiidi korraldamises kahtlustatava 35aastase Helina vahi all pidamise tähtaega 29. maini. KKP süüdistab seitse aastat Hispaanias elanud endist pärnakat Eesti kõigi aegade suurimale uimastiveole kaasa aitamises, mille eest süüdi mõistmise korral ähvardab Helinat kuni kuue aasta pikkune vanglakaristus.
Mullu 9. novembril avastas Hollandi toll vihje põhjal Rotterdami sadamas Hispaaniast Eestisse teel oleva merekonteineri, millest tuli päevavalgele ligi tonn (973,46 kilo) marihuaanat.
Merekonteineri omanikuks oli märgitud Tallinna firma OÜ Indikaator, mis tegutses ühes toakeses aadressil Pärnu mnt 67a ehk nn Ajakirjandusmajas. Konteineri tellinud firma Indikaator omanik on Krediidiinfo andmetel Tõnu Altmäe (38).
Politsei tõendusmaterjal väidetava narkokuninga Helina suhtes pole sugugi nii põhjalik, nagu neile meeldiks, sestap kostab pressiesindaja Indrek Raudjalg enamikule küsimustele vastuseks: “Ei saa eeluurimise huvides öelda.”

Kõik Araka laskjad trellide taga
Suure narkolasti konfiskeerimine seab hoopis uude valgusse enne jõule toimunud Imre Araka (43) mõrvakatse Marbellas. On teada, et Arakas käis sageli Hollandis ning omab seal tuttavaid, kes omakorda külastasid teda Hispaanias.
Näiteks praegu rahvusvahelises prostitutsiooni vahendamises süüdistatuna Hollandis kohtu all viibiv Kristjan Jürna külastas ülemöödunud aastal Arakat Marbellas. Nüüd tunneb Hollandi politsei huvi Jürna võimalike sidemete vastu narkoäriga. Arakas ise on rääkinud, et tutvus Jürnaga juba 90ndate algul, kui nad sattusid ühel ajal Patarei vangla psühhiaatriaosakonda. Hiljuti otsis Jürna ise temaga kontakti.
Just narkoäris – täpsemini lahkhelides seoses tonnise marihuaanapartiiga – nägi Hispaania politsei eestlase tulistamise motiive. Mäletatavasti tabas Hollandi toll sadadesse miljonitesse ulatuva musta turu hinnaga narkolasti tänu täpsele ja seni avalikkuse jaoks anonüümseks jäänud vihjele.
Toomas Helina sõbra ja äripartneri tulistamisintsidendi juures viibis neli eestlast. Kolm nädalat pärast atentaati vahistas Hispaania politsei tagaotsitavad Ainar Kupi ja Toomas Mändmetsa. Veebruari lõpus jäid Madridis vahele kaks teist veretööga seotud eestlast, kelle isikut politsei praegu ei avalda.
“Ega nad tundmatud kujud ei ole. Teine poistest oli ka meil tagaotsitav ja hiljem ootab teda väljaandmine Eestile,” iseloomustab Interpoli Eesti büroo komissar Peeter Palo, kelle sõnul pole tegemist autoriteetsete allilmameestega. “Minu teada jäid nad vahele poevargusega, mis näitab ka nende klassi.”

Tagaajamine läbi Harjumaa
Politsei andmetel pööritavad Hispaania eestlased aukartustäratava haardega marihuaanaäri, mille algpunkt on Maroko ja lõpp-punkt Põhjamaade turg. Ainuüksi tänavu esimese kolme kuuga on Rootsis ja Soomes tabatud sadu kilosid Hispaaniast toodud marihuaanat, mullune "narkosaak” ületab tonni. Väidetavalt koordineerib seda narkoketti Marbellas kodunenud sõpruskond Toomas Helin, Janek Kukk ja Imre Arakas.
Kokkuleppel Eesti politseiga saatis Hollandi toll ilmselt Marokost pärit marihuaana peidikuks olnud konteineri tühjalt Eestisse, kus see jäeti aasta lõpul ühele laoplatsile nõudjat ootama. Peale Helina on KKP tänaseks vahistanud tema väidetavad abilised Märt Jolleri (46) ja Indrek Sürje (26). Milline suhetevõrk ja tööjaotus nende meeste vahel oli, uurija veel avalikustada ei taha.
Väidetavasti määras Sürje tol päeval Helinaga kokkusaamise Musta mäel Autoregistri Keskuse juures, et võtta viimaselt ca 5000 krooni laenu. Kui relvastatud politsei Helinat kinni nabida püüdis, hüppas mees oma Land Roveri maasturisse ning kihutas minema. Politseinikel õnnestus Helin vägisi peatuma sundida alles mõnikümmend kilomeetrit eemal Harjumaal, Ääsmäe viadukti lähedal.
Samal õhtul tehti Helina kodus Nõmmel Metsa tänaval läbiotsimine, mille käigus leiti kaasaskantav elektrišokiaparaat ning safrooli, mis on politsei sõnul narkootiliste ja psühhotroopsete ainete sünteesi lähteaine. Helina dokumentide hulgast leiti ka jahitunnistus, mis on välja antud mullu novembri lõpus.
“Ära viidi kõik mobiiltelefonid ja fotoalbumid, naisele kaitseks ostetud elektrišokk ja 100 grammi taimset eksootilist toiduõli,” kaebab oma süüd täielikult eitav Helin oma avalduses.

Ähvardati aidsi nakatada
Kohtutoimik sisaldab kahtlustatava narkoparuni avaldust, milles ta omakorda süüdistab politseid mitmes surmapatus. Pole selge, millistel kaalutlustel täpselt, kuid Marbella mees viidi algul Eesti teise otsa Valga arestimajja. Oma kirjas kaebab kahe alaealise poisi isa Helin, et politseiauto kihutas terve tee 140-160kilomeetrise tunnikiirusega, seades sellega ohtu tema elu.
Märtsi keskel viidi Helin üle Viljandi arestimajja. “Kolme ööpäeva jooksul anti lõunatundidel kausitäis solki söögiks, mida ma süüa ei saanud, õhtu- ja hommikusöök puudus täielikult,” kurdab kinnipeetav. “Transpordi ajal mind ähvardati viia Ida-Virumaale ja panna ühte ruumi aidsihaigetega ja muude suguhaigetega, et ma sureks.”
Helin, kes toimetati veel enne Tallinna tagasi toomist ka Tartusse, väidab, et tema asukohta varjati pere ja advokaadi eest. Viimase etteheitena väidab Helin, et uurijal olid transportimise ajal juures alkoholilõhnad ning tagasiteel Tallinna peatuti, et muretseda “peaparandust”.
Politsei nimetab neid pretensioone põhjendamatuks. “Tema advokaadile on tema asukohast alati teatatud, kuna vastasel juhul läheksime vastuollu kriminaalprotsessi ja isegi põhiseaduse sätetega,” kommenteerib pressimees Raudjalg.

Helin kasutas Kreeka passi
Ülekuulamistel rääkis Helin, et ta on Hispaanias temale kuuluva börsi- ja finantstehingutega tegeleva firma Intel Trading Ltd tegevdirektor. Samas ei osanud ta uurijale nimetada selle firma aadressi ega ühtki telefoninumbrit. Eestis Helinal töökohta ega seaduslikku sissetulekuallikat pole.
Huvitava tõigana selgub, et Helin on taotlenud endale Kreeka passi. “Olen taotlenud ametlikult advokaadi kaudu seda passi 1995. või 1996. aastal, sest mu vanavanemate sugu läks Kreekasse,” selgitas Helin uurijale. “Kogu paberimajanduse ajas korda üks Kreeka advokaat, kelle nime ja telefoninumbrit ma ei mäleta.”
Politsei oletab, et Eesti kaudu pidi tonnine marihuaanalaadung jõudma Põhjamaade narkoturule. Seetõttu tegi neid tähelepanelikuks Helina jaanuari lõpus tehtud ühepäevane reis Helsingisse. Oma sõnul sõitis Helin helikopteriga üle lahe, et lasta seal Tylanderi kullassepaäris korda teha oma käekell Rolex, mis hakkas maha jääma.
Huvipakkuv oli ka see, et Helin vahetas pidevalt mobiiltelefone ning kasutas mõnikord ühtaegu mitut numbrit, millest ükski polnud tema nimel. Enda sõnul tegi Helin seda privaatsuse ja mugavuse tõttu. Intrigeeriv on, et neilt numbritelt oli võetud kõnesid Suurbritanniasse ja Malawi(!) vabariiki.
Oma suhtlemist Märt Jolleriga seletab Helin sellega, et möödunud aastal pakkus viimane talle müüa Kopli kalasadamat koos sealse tööstusega. Et erastamistehing oli keeruline, jäi asi katki. Omavahel tuttavaks tegi mehed tänaseks tapetud Jaak Veike 1986. aastal. Indrek Sürjega tutvus Helin oma sõnul Daniel Mängi kaudu umbes aasta enne seda, kui viimane killeri kuuli läbi hukkus.

Sidebar

Kokku kolm aastat kinni istunud

  • Pärast redutamist Hispaanias naasis Estonian Airi pommiplahvatuse korraldamises kahtlustatav Toomas Helin koos Janek Kukega kodumaale 2000. aastal. Pärast tunnistuste andmist Kaitsepolitseis vabastati ta süüdistusest. Kukk sai lihtmenetluse korras tingimisi karistada.
  • Suure osa aastast veetis Helin endiselt Hispaanias. Viimati saabus Helin Hispaaniast Eestisse mullu novembris, sest tema viimast kuud rase abikaasa Liina tahtis põnni ilmale tuua kodumaal. Poisslaps sündis 16. detsembril.
  • Aastate eest julmas topeltmõrvas kahtlustatav olnud Helin on Hispaanias osanik eksklusiivseid automarke müüvas kaupluses ning kinnisvarafirmas, kus tema partnerid on Kukk ja Arakas.
  • Helin on Hispaanias sõitnud koguni kahe Ferrari sportautoga. Eestis elas ta Nõmmel varem Siivo Silvesele kuulunud eramus. Tõesti sündinud on ka lugu, kus endine Pärnu tänavakakleja Helin viskas Marbella lähistel videolaenutusest tänavale ülbelt käitunud Vormeli-eksmaailmameistri Damon Hilli.
  • Toomas Helin on kohtulikult karistatud kolm korda: salajase varguse eest (1980), dokumendi võltsimise (1983) ja avaliku varguse eest (1986). Kokku veetis ta eri karistuste tõttu trellide taga pisut alla kolme aasta ning viimati vabanes kinnipidamisasutusest 1991. aasta juulis.