Jaanuaris 2017 tapeti Tallinna linnahallis ööklubis Poseidon Lauri Merimaa (41) ja tema sõber Sergei Permanov (37).

Tänavu veebruaris mõistis Harju maakohus mõrvades süüdi vennad Erik (39) ja Sten Kruusimägi (38), karistades neid vastavalt 20aastase ja 15aastase vangistusega. Vennad ei tunnista end süüdi ja kavatsevad otsuse edasi kaevata.

Ekspress on kajastanud Poseidoni topeltmõrva kogu ­kohtuprotsessi jooksul. Läinud nädalal andsime pihtimuseks sõna Kruusimägide isale, seekord räägivad Merimaa sõbrad ja tuttavad.

AUTOKATUSEL: Lauri Merimaa oma valge Hummeri peal.
Erakogu
Ott Kiivikas, kulturismitreener: Millega Lauri tegeles, ütlen ausalt, mul polnud aimugi. Jõusaalis käib ju igasugust seltskonda. Mäletan teda 2000ndate algusest spordiklubist Planet Sport, Tallinna Kristiines. Lauri oli tugev harrastaja, küsis tihti nõu toidulisandite kohta.

Tema kadumisest kuulsin vist aasta hiljem. Kellegagi tuli jutuks ja ütlesin, et Laurit pole tükk aega näha olnud. Mulle vastati: „Sa ei tea? Ta löödi maha.“

Lauri oli füüsiliselt tugev inimene. Ta ei olnud päris kindlasti kerge vastane, keda siit ilmast ära koristada, ütleme ausalt. Ei olnud lihtne saak ükskõik kelle jaoks.

Rein Pajur, poksitreener: Juhatasin 90ndate algusest poksiklubi Poring. Mu eesmärk oli poiste üldfüüsiline ettevalmistus, et inimene lööks elus läbi igas olukorras. Mitte niivõrd võistleja, kui võitlejana oma elu eest.

Lauri oli hästi andekas. Ta liikus igasse suunda, nii paremale kui vasakule, tegi õiget tehnilist poksi. Väga paljud lähevad jõulöögi peale. Aga tema valdas kõiki kuut põhilööki. Ta suutis igas olukorras rahulikult vastasele otsa vaadata ja pani selle oma kasuks tööle. Mitu võistlust võitis ta enne kolmanda raundi lõppu.

Ühel päeval Lauri enam trenni ei tulnud. Arvasin, et poiss läks kaitseväkke, lõpetab ajateenistuse, tuleb jälle, aga ei. Hiljem ma kuulsin, et sattus vist mingisse kampa.

Aivar Tootsi, sõber: Lauri elustiil oli võita ja vallutada! Saime tuttavaks 90ndatel. Ta sugulane agiteeris mind Laurile Jõgeval toimuvale kohtuistungile kaasa minema. Lõpuks ma nõustusin ja läksime minu sportauto Ford Probe’iga. Kohus toimus ja peale Patareis veedetud aega mõisteti Laurile (oli vist väljapressimise eest) tingimisi karistus ning sõitsime suure juubeldusega Tallinnasse kohe baari ja ööklubisse.

Lauri oli puhas eestlane ja Eesti eest kõigeks valmis. Olen seisukohal, et ta valis venekeelse poole, kuna vanglates on enamus venekeelset seltskonda. Kui tahad autoriteetidega koos elada, otsuseid teha (näiteks, kes koristab, kes söögid lauale toob, kes sokke ja aluspükse peseb), tuleb liituda tugevama poolega, et olla ka kinnipeetavana pomo.

Lauri oli suur naiste lemmik. Tal oli umbes 300 sõbratari. Kuidas ta seda saavutas? Lauri oli 1) hea näolapi ja muidu ilusa välimusega noormees. 2) atleet (musklites inimene). 3) hea auto. 4) kuulsus ja julgus ning hea ärarääkimisoskus (mille ta vist omandas minult).

Lauriga seotud kohtumised viisid meid tüdrukutega tuttavaks saamiste otsingutele, et siis hiljem koos pidutseda – ja edasi teha kõiki teisi toredaid asju. Päeval püüdsime neidudega tutvuda tänavatel jalutades või autoga tänavaid läbi sõites ning siis vajadusel kohe peatusime. Muidugi käisime ka üritustel (lauluväljakul jne). Ööpimeduses käisime ka vahel baarid, restod, diskod läbi, kui ei olnud päeval väärilisi tüdrukuid leidnud.

Lauri ja minu sünnipäevadel käis mitmeid lauljaid ja ansambleid. Lauri parim sünnipäevakink minu juubeliks olid ta kutsutud striptiisitarid, kes möllasid seal üsna pikka aega, ning seda võivad tunnistada ka mitukümmend sünnipäevalist (mul vist esinesid seekord Vanilla Ninja ja Jaan Kirss).
DAAMIDE SELTSKONNAS: Lauri Merimaale meeldis poseerida koos kaunitaridega.
Foto: erakogu

Lauri hobideks olid põhiliselt sport, tüdrukud ja reisimine. Ta elas mitmeid aastaid kino Sõprus kõrval üürikorteris. Seoses sellega hakkas ennast Tsentravoiks nimetama.

Lauri tegeles eraisikuna äriga – ostis, müüs ja vahendas – või tegi lihtsalt julgeoleku kaitset, kui keegi ei tahtnud üksi suurema summaga ringi liikuda. Mina näiteks kutsusin Lauri appi koos sõprade, tugevate poksijatega lennujaama ­vastu­ võtma MMA ja taipoksi superstaari Alistair Overeemi, kes osales 2010. aastal aukülalisena meie ­Fight ­Nighti poksimatšil. Sõitsime sinna kahe valge Hummeriga.

Andsin Laurile valge Hummeri järelmaksuga, mille ta ka täielikult ära maksis – tehes makseid iga nädal. See oli tema viimane auto. Pärast ta hukkumist olevat see maha müüdud. Üldiselt olen seisukohal, et Lauri elas head vabamehe elu, mida enamus inimesi endale lubada ei saa!

Riigiprokuratuur (­süüdistusakti põhjal): Lauri kuulus Kemerovo grupeeringusse vähemalt 2016. aastast kuni tema tapmiseni ööklubis Poseidon. Teda tunti ­hüüdnimega Lavrenti või Lavrjuhha. Ta allus Alek­sandr Kozlovile ­(Gibonile), Ke­me­rovo juhi Vyacheslav Gule­vichi (Slava Kemerovski) paremale käele.

Lauri ülesandeks oli tagada grupeeringu segamatu tegevus. Muu hulgas vahendas ta Gulevichi ja Kozlovi vahel infot telefoni teel, kuna nemad soovisid varjata politsei eest omavahelist suhtlust.

FÜÜSILISELT TUGEV: Lauri Merimaa sukeldumas ja puhkehetkel võimlemas.
Erakogu
Samuti osales Lauri kohtumistel, kus lahendati grupeeringu poole abi saamiseks pöördunud inimeste probleeme. Seoses sellega kahtlustas keskkriminaalpolitsei Laurit väljapressimises.

Suvel 2015 toimus Maardusse suunduva sõidutee ääres kohtumine, kus kemerovolased Aleksei ja Vitali süüdistasid Igorit, et too ei maksa ehitusel töötanud töömeestele lubatud palka. Igoril kästi sõita Lasnamäel asuva kortermaja lähedale, kus elas töötasust ilma jäänud tööline, kes kutsuti õue probleemi lahendamise juurde.

Kemerovolased süüdistasid Igorit ka selles, et too oli neilt saadud info põhjal ajanud salaja vanametalliäri ja jätnud neile kuuluva tasu maksmata. Igorilt nõuti 10 000 euro tasumist kahe nädala jooksul. Kui Igor hakkas protesteerima, siis lõi Aleksei teda korra rusikaga näkku ja Igor jalaga tuhara piirkonda.

Kohtumise juurde tulnud Lauri lõi torukujulise esemega Igorit umbes kaheksal korral vastu jalgu. Igor kukkus pikali maha ja otsustas loovutada Alekseile ja Vitalile nende poolt nõutud sõiduauto Mercedes-Benz. Järgmisel päeval kohtusid Kemerovo ja Igorit abistama nõustunud ühe teise kuritegeliku ühenduse liikmed. Arutelu tulemusel sai Igor samal päeval oma Mercedese tagasi ega pidanud maksma 10 000 eurot.

Keskkriminaalpolitsei lõpetas Lauri tegevuse uurimise Kemerovo grupeeringus seoses tema surmaga.

Harri (nimi muudetud), sõber: Olen istunud koos vangis nii Lauri Merimaa kui ka Erik Kruusimägiga. Lauriga olime Murrus, Erikuga Ämaris ja Viru vanglas.

Lauri tegi vahel päevas mitu korda jõutrenni. Tema ja mitmed teised veetsidki suure osa karistusest trenni tehes. 90ndate grupeeringud said kõik alguse ühisest sporditegemisest. Kui teda Lavrentiks kutsuti, oli see tunnustusega öeldud.

Erik läks Ämari vanglas keevitajaks. Ütles, et ei taha olla mingi patsaan, tahtis olla mees. See, mis juhtus Poseidonis, oli täielik šokk. Mina ütlen, et narkootikumid ja alkohol ei sobi seltskonda.

Tarmo, sõber: Lauri käis kogu aeg ringi musta soniga ja venelased kutsusid teda Lavrenti Palõtšiks.
AUTODE VAHEL: Pärast hukkumist olevat Lauri Merimaa Hummer sõbra väitel maha müüdud.
Erakogu

Laurile meeldis jõutrenni teha ja võistelda, näiteks raskuste tõstmises või liigutamises. Ühel võistlusel hoidis ta aja peale käes rasket padrunikasti.

Kui Lauri vanalinnas elas, võis teda kohata tihti linna peal kiirkõndi tegemas. Ta liikus pooljoostes.

Lauri teadis täpselt, milline on õige temperatuur mingi toidu serveerimiseks. Ta armastas süüa torti ning käis sageli restoranides ja ka teatris.

Pärast Lauri surnukeha leidmist käisime koos sõpradega temaga Maardu matusekeskuses hüvasti jätmas. Ta oli valges läbipaistmatus kilekotis. Kui lukk lahti tõmmati, nägime, et ta oli alasti.

Lauri surnukeha oli pool aastat maa alla peidetud olnud, aga tundsime ta kohe ära. Keha oli noaauke täis, aga ta oli hästi säilinud, nagu buda munk. Ostsime lillekimbud ja panime talle rinna peale. Tahtsime osta Laurile viimseks teekonnaks nii riided selga kui kirstu. Aga meist sõltumatult tuhastati ta enne ära.

Mul oli sellest väga kahju. Käisin Oleviste kirikus oma murest rääkimas ja nad aitasid. Jumalateenistusel loeti Laurile palveid ja teda meenutati ka Pereraadios.


LOE EKSPRESSI LUGUSID POSEIDONI TOPELTMÕRVAST:

Mida mõtleb topeltmõrvas süüdi mõistetud poegade isa?

Salapärane topeltmõrv ajas Eesti allilma segadusse

Sepa-Aadu talu koletu saladus: põranda alt tulid välja allilmameeste laibad

Topeltmõrva tunnistaja: „Mul oli surmahirm, et mind kui kõige nooremat tahetakse ka ära tappa“

Poseidoni mõrvamüsteerium jätkub: kaks laipa, kolm versiooni, neli kahtlusalust

Noorem Kruusimägi: Tapsin ööklubis mehe enesekaitseks

Advokaat: politseinikud piinasid topeltmõrva tunnistajat unetusega