Endise siseministri Ain Seppiku poegade Siimu (37) ja Sulevi (41) firmad Springway, Vertimex ja Multiforce tegelevad suurejoonelise kalaäriga: vahendavad külmutatud kalatooteid. Kolme mainitud ettevõtte käive kokku ulatus mullu 200 miljoni euroni, kuid neil polnud ühtki töötajat.

Sulev Seppik ütleb, et mingisugust arvel vedelevat vaba raha neil pole: 35 miljonit eurot olid käibevahendid 2015. aasta lõpu seisuga, mis on tänaseks kauba eest ära makstud. Vennad tegelevad juba kolm-neli aastat ainult ostu ja müügiga, ühtegi püügilaeva neil endal pole.

Põhilisteks kaubaartikliteks on atlandi tursk, kuningkrabi, kilttursk, paltus ja saida (kuid mitte lõhe) – kõik püütud Kirde-Atlandist Barentsi merest.

Kõrvalt vaadates jääb mulje, et sisuliselt vahendatakse kala suurtes kogustes sellega otseselt kokku puutumata. Ostetakse püüdjatelt ning müüakse hulgi üle ilma edasimüüjatele või töötlejatele. Ühe ettevõtte puhul läheb lõviosa kaubaks Taanis (väljaspool ELi lisaks veel Islandis ja Hongkongis), teise puhul USAs. Krabiäris kiigatakse järjest enam Hiina poole.

« Avalehele 1 Kommentaari