Eesti asub ÜRO andmebaasis Venemaale relvi müünute tipus
(6)Mullu läks Eestist Venemaale relvi 2,9 miljoni ja tunamullu 2 miljoni dollari väärtuses, selgub ÜRO kaubavahetuse andmebaasist Comtrade. Meist rohkem müüs venelastele relvi ainult viis riiki.

Artikkel muudetud 03.10 ning eemaldatud valeviited Magnetic MRO kohta. Artikli autor ja Ekspress vabandavad eksimuse eest.
Artiklit on täiendatud 11.11.2022 Pressinõukogu tauniva otsusega. Selle leiab loo lõpust, infokastist.
Ehkki rahaliselt ei ole see teab mis palju, tekitavad sellised summad mitu küsimust. Esiteks kehtib Venemaa suhtes Euroopa Liidu relvaembargo juba 2014. aastast, kui Venemaa okupeeris Krimmi. Teiseks on selliseks äriks vaja eriluba välisministeeriumi juures asuvast strateegilise kaubanduse komisjonist.
Välisministeerium ei avalda Ekspressile, millistele ettevõtetele on komisjon lube väljastanud, ent kinnitab, et alates 2014. aastast ei ole Venemaale sõjalise kauba vedamiseks väljastatud ühtegi litsentsi.
Kes ja mida siis Venemaale ekspordivad, ei oska ministeerium öelda.
Eesti statistikaamet ei näita nii suurt kaubamahtu nagu ÜRO andmebaas. Küll aga ilmneb, et veel mullu viidi Eestist Venemaale ligi poole miljoni euro ulatuses relvastust, mis vastab järgmisele ametlikule kirjeldusele: pommid, granaadid, torpeedod, miinid, raketid, padrunid jms sõjamoon, mürsud ja nende osad, k.a haavlid, kuuli- ja padrunitropid.
Maksu- ja tolliameti tolliosakonna juht Eerik Heldna raiub, et ta teab nii ettevõtete kui ka kaubakoodide haaval, mida Eestist Venemaale veetakse, ja sõjalist kaupa sinna kindlasti ei liigu. Ta uurib Ekspressi päringu peale ühekaupa läbi kõik vastavad tollideklaratsioonid. „Me ei ole vedanud sinna ei pomme, granaate ega torpeedosid,“ kinnitab ta. Selle asemel aga leiab ta jahinoad, erineva kaliibriga õhupüssikuulid ja muu sellise, mis ei olnud veel enne sõda keelatud kauba nimekirjas.
Ent enam kui kahe miljoni euro ulatuses kaupa jääb siiski tuvastamata. „Võimalik, et need andmed on [ÜRO-le] esitanud Venemaa. Ma ei võta mitte ühtegi Venemaa poolt esitatud statistilist arvnäitajat tõsiselt,“ ütleb Heldna.