Rahvusvahelisele konkursile esitati 268 tööd. Žürii valis neist välja 12 finalisti. Neist kahe töö autorid on Delfi Meedia uuriva toimetuse ajakirjanikud.

Martin Laine jõudis 12 parima sekka artiklite sarjaga, mis paljastas Kremli-lähedase Venemaa salajase lobivõrgustiku, mis korraldas kahtlaseid makseid Euroopa Liidu poliitikutele vahetult pärast seda, kui Venemaa oli okupeerinud Krimmi. Venemaa salavõrgustik kutsus Euroopa poliitikuid heldelt tasustatud luksuslikele reisidele okupeeritud Ukraina aladel ning valmistas esitamiseks seisukohti Euroopa Liidu riikide parlamentides.

Rahvusvahelist uurimistööd koordineeris Laine ja Eesti Ekspress. Rahvusvahelise koostöö tulemusel avaldati paljastused inglise keeles rahvusvahelises väljaandes The Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) ning eesti keeles Eesti Ekspressis.

Lisaks avaldasid leiud Lainega koostööd teinud ajakirjanikud Itaaliast, Austriast, Küproselt ja Poolast. Austrias jõudsid leiud parlamendi arupärimistesse ning riigikontrolli huvorbiiti; Küprosel oli tegu riikliku skandaaliga.

Loe:

Holger Roonemaa avaldas artiklite sarja Kremlist lekkinud vastvalminud dokumentidel, mis kirjeldasid Venemaa strateegilist mõjutustegevust ja tulevikuplaane Baltikumis, Valgevenes ja Moldovas.

Lekkinud dokumendid sai sai enda valdusesse Eesti Päevaleht koos rahvusvaheliste partneritega, kelleks on Rootsi ajaleht Expressen, Dossieri uuriva ajakirjanduse keskus, Ukraina väljaanne Kyiv Independent, RISE Moldova, Saksamaa väljaanded Süddeutsche Zeitung ja Westdeutscher Rundfunk, Poola ja Visegrádi riikide uurivad väljaanded Frontstory ja VSquare ning USA uudistekanal Yahoo News.

Nõnda jõudsid nimetatud uurimistöö tulemused maailma tippväljaannete veergudele.

Roonemaa ja partnerite paljastatud dokumente kommenteeris kohalikus meedias ka Valgevene diktaator Aljaksandr Lukašenka isiklikult.

Loe:

Lisaks on nomineeritud ka Venemaa sõltumatu uuriva ajakirjanduse keskuse iStories ning OCCRP eest veetud projekt Rotenberg Files, kus ka Ekspress oli partneriks. See artiklisari põhines Putinile väga lähedaste oligarhide Boris ja Arkadi Rotenbergiga seotud andmelekkel. Ekspress avaldas lekke põhjal, kuidas Eesti ettevõte teenis sadu tuhandeid eurosid, kui aitas Vladimir Putini sõbral Arkadi Rotenbergil peita Euroopas luksuslikku kinnisvara, mida mitme naabri sõnul kasutas tegelikult Putini tütar ja tema toonane abikaasa.

Loe:

Võidutöö valib sõltumatu žürii, kuhu kuuluvad 27 ELi riigi ajakirjanikud ja kodanikuühiskonna esindajad ning peamiste Euroopa ajakirjandusliitude esindajad. Auhinnatseremoonia toimub Daphne Caruana Galizia mõrva aastapäeva paiku (17. oktoober) Euroopa Parlamendis. Võidutööga kaasneb 20 000 euro suurune preemia.

Daphne Caruana Galizia oli Malta ajakirjanik, blogija ja korruptsioonivastase võitluse aktivist, kes uuris rahapesu, organiseeritud kuritegevust, kodakondsuse müüki ja Malta valitsuse seotust Panama dokumentide skandaaliga. Ta hukkus 16. oktoobril 2017 autopommi plahvatuses. Üldsuse pahameel mõrvajuhtumi uurimise üle viis toonase Malta peaministri Joseph Muscati tagasiastumiseni. Mõrvajuhtumi ebaõnnestunud uurimist on kritiseerinud Euroopa Parlament.