KRANAAT | Ment või parlament? Startup Varafy arvutab parima varastamise-karistamise tasakaalu
(2)Mitmeid firmasid loonud, maha matnud ja taaselustanud sariettevõtja ning -maksuvõlglane Tiit Teet on pannud püsti uue startup’i, mille abil saavad Eesti poliitikud leida perfektse varastamise ekviliibriumi.
Mobiilirakendus Varafy on töös olnud juba mitu aastat, kuid lõpuks on tegijatel piisavalt algandmeid, et pakkuda väga personaalset teenust. „Alustasime andmete kogumist juba mitu aastat tagasi. Saime sisse kanda Martin Repinski saavutused, mõnda aega hiljem Kalle Grünthali kütusekaardi summad,“ selgitab Teet. „Aga andmeid oli vähe. Nüüd lõpuks meil vedas.“
„Kert Kingo ja Mailis Reps olid oma maakohtu otsustega väga suureks abiks. Teame nüüd täpselt, mis võiks olla ennustatav karistus näiteks kuluaruannete võltsimise eest. Loomulikult võivad poliitikud need otsused veel edasi kaevata, aga meile maakohtu algandmetest piisab.“
Teedu sõnul on viimasel ajal nii paljud poliitikud abiks olnud algoritmi täpsemaks timmimisel. „Muudkui kukutakse dokumente võltsima, altkäemaksu küsima, omade jopedega diile tegema või lihtsalt kütusekaardiga trikitama,“ räägib Tiit õhinal poliitikute üleastumistest, mis kõik on aidanud tal oma rakendust ehitada.
Varafy sõnul saavad avapeole kindlasti kutse Martin Repinski, Kersti Kracht, Mailis Reps, Kert Kingo, Kalle Grünthal, Jaak Madison, Kalle Laanet ja paljud-paljud teised aktiivsed poliitika ja ühiskonnategelased, kes moel või teisel on olnud abiks startup’i teekonnal.
Mobiilirakenduses saab poliitik ka oma teadmised õigussüsteemist paika panna mängus „Ment või parlament“. „Küsime näiteks, kui kallis peaks varastatud mobiiltelefon olema, et tegu oleks endiselt väärteoga, millega võib töö riigikogus jätkuda,“ jutustab Tiit Teet. „Mõni poliitik on selle mängu juba 10/10 päriselus ära mänginud.
Teedu sõnul on praeguseks Varafy algoritm nii hea, et teab täpselt, milliseid karistused kõige tõenäolisemad on, millistest nõudmistest kohtus loobutakse, kuidas täpselt edasi kaevata ja nii edasi. „Rakendus on nii tark, et teab ka soovitada, millal aitab teost puhtaks pesta näiteks erakonna vahetamine.“
Esimesed kliendid on juba ukse taga. Poliitikuid nii kollaste, roheliste kui ka punaste jopedega ootavad juhendeid kuluaruannete kõige optimaalsemaks sisse kandmiseks. „Aga kui võtsin diislit, aga autos tegelt käib bensiin? Sellega on ju kõik okei?“ arutleb üks sinijopp.