30. oktoobril astusid Äripäeva toimetuses võistlustulle kaks tiimi: Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel ja peadirektor Igor Rõtov vs. Eesti Ekspressi reporter Märt Belkin ja vastutav väljaandja Hans H. Luik.

Juubilaride mälumänguvõistluse kümme küsimust koostas spetsiaalselt selleks puhuks Janar Tiiroja.

Põnevust jagus: võistkonnad napsasid üksteiselt ka punkte.

„Põlve sai väristada küll. Näiteks arutasime, kas Küpros on ikka riik,“ meenutab Belkin. „Või kui mõtlesime vastuse välja, aga punkti suutsid vormistada vastased.“

Ekspressil õnnestus siiski võit koju tuua. „Tulemusega 6:1 sai Ekspress revanši kunagise morni kaotuse eest hokis,“ ütleb Luik.

Belkin märgib, et pisut aitas küsimuste nõkse tabada tuttav väljak – ta on töötanud varem ka Äripäevas. „Põlvkondade ühendamine oligi saladus. Äripäeva poolt olid väljas ajakirjanduslikud legendid. See, et Hansu kõrval 30aastasena mängida sain, tegi Ekspressile seisu natuke lobedamaks küll, kui oli vaja näiteks Taylor Swift ära tunda!“

„Peaga mängus tabas meid seekord fiasko,“ nendib Rõtov oma sotsiaalmeediakontol. Ta lisab: „Väike lohutus on, et ajalooliselt võitsime neid kunagi nii jalgpallis kui ka hokis.“

Mõõduvõtust valmis ka Janar Tiiroja juhitud raadiosaade, selle leiab Äripäevast. Head kuulamist!

Luik: trükitud ajastu kiuste

Hans H. Luik

35 aastat tagasi sügisel asutatud eralehed Eesti Ekspress ja Äripäev olid esimesed, mis okupeeritud Eestis ilmusid tsensori loata. Teised Tallinna ajalehed vajasid iga numbri trükkimiseks kommunistliku partei keskkomitee trükikojas tsensori luba. Äripäeva aga trükiti esiti hoopis Rootsis.

Ekspressi esiknumbri trükkimisest Ajakirjandusmaja taga asunud EKP Keskkomitee trükikoda keeldus. Draamateatri vastas tegutsenud tsensor tõrjus mu koos ajalehe maketiga ENSV Kirjastusasjade Peavalitsuse kontorist välja.

Hannes Tamjärv, üks Ekspressi rahastajatest, korraldas trükkimise Tallinna Raamatutrükikojas, mille direktor sai hoiatava kõne kommunistide Keskkomiteest, aga vastas: „Aitäh, ma pole teie partei liige.“

Kui Äripäev ja Ekspress varasemat vaba ajakirjanduse juubelit hokimänguga tähistasid, tundus sõltumatus ajakirjanduse loomuliku olekuna. Sellest ajast on liiga paljudes riikides toimetused kas suletud või riigitruude oligarhide kuulekateks propagandatöötajateks muudetud.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena