INTERVJUU | Ieva Ilves: presidendiprouana õppisin Eestit tundma. Esimese leedi staatus avab uksed
Aasta eest teatas Ieva Ilves, et tema ja Toomas Hendrik Ilves lahutavad oma kaheksa aastat kestnud abielu. Eesti Ekspress kohtus nüüd, aasta hiljem Ieva Ilvesega Riias, et rääkida, kuidas tal viimane aasta on läinud.
Ieva Ilvese (47) ees laual aurab tass balta kafija’ga. „Läti keeles kutsutakse piimaga kohvi balta kafija’ks – valgeks kohviks –, aga kui ma väljaspool Lätit kogemata ütlen, et soovin white coffee’d, ei saada minust aru,“ muigab ta.
Sobivat aega intervjuu tegemiseks oli keeruline leida – naine jagab end Riia ja Kiievi vahel, kus ta viimased poolteist aastat töötab. Tema kolmest lapsest kaks nooremat käivad koolis Lätis.
Ieva Ilves nõustab Ukraina digiministeeriumi. Kaks päeva pärast intervjuud asub ta taas teele Ukrainasse.
***
Olete nõustanud Läti presidenti digipoliitika teemadel ja aidanud luua Riiga NATO strateegilise kommunikatsiooni tippkeskuse. Läti võttis äsja vastu uue küberturvalisuse seaduse. Mis sellega muutub?
Lätis keskenduti varem küberturvalisusest rääkides suurtele taristuettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid – nagu näiteks elekter. Aga küberturvalisuse tagamisel mängivad rolli ka paljud väikesed ja keskmise suurusega firmad, kes moodustavad varustusahela. Uus seadus näeb ette, et varasemast palju suurem hulk juriidilisi isikuid peab hindama, mismoodi nad tagavad küberturvalisust: kuidas koolitavad töötajaid ja koostavad kriisikavasid. Firmasid, kes neid kohustusi eiravad, võib edaspidi rahaliselt karistada ja nende tegevust piirata. Uus seadus näeb ette võimaluse asutada küberturvalisuse tagamiseks eraldi ametkond.