Ardo Reinsalu: Kõrgtehnoloogilised pisuhännad
Kuid pisuhänna tegija pidi arvestama väikeste lisatingimustega sarnaselt tänapäeva peenes kirjas mitmeleheküljelise laenulepingu lisaga. Nimelt pantis kolm tilka verd omaniku hinge saatanale ja tähtis oli tulihännale pidevalt tööd leida, et ta peremehel kaela kahekorra ei käänaks.
Tänapäeval oleme asendanud mütoloogia tehnoloogiaga ja meisterdanud endale tehnikavidinate kujul uued abimehed – kõrgtehnoloogilised pisuhännad. Olgem ausad – mis need nutitelefonid, arvutid, Google Glassid, Facebookid ja Microsoft Office’id muud on kui moodsad kratid. Kratid, kelle ülesanne on meie eest tüütu töö ära teha ja tassida kokku kõige kallimat vara, milleks on aeg. Kui küsida, et mis on tänapäeva töökeskkonna kõige produktiivsemad vahendid, siis vastatakse kõhklemata, et e-kiri ja telefon. Kui aga uurida, et mis on kaks kõige suuremat ajaraiskajat, siis vastatakse … e-kiri ja telefon! Kuidas nii?
Selgub, et meie endi ehitatud pisuhännad hoiavad meid pidevalt rakkes. Ekraanile hüppavad teavitused ja ootamatud telefonikõned on tekitanud pideva katkestuste keskkonna, mis vähendab produktiivsust, loovust ja suurendab stressi. Meid katkestatakse vähemalt iga 3 minuti järel ja kuna pärast katkestust kulub endise kontsentratsiooni saavutamiseks 15–20 minutit, siis töötame katkestuste tõttu pidevalt alla oma võimete. Vähe sellest – uued nutikad telefonid ja tahvlid on toonud katkestusterikka keskkonna ka koju, tualetti ja isegi voodisse! Mida siis teha? Kas lõpetada pisuhännaga mehkeldamine ära ja minna tagasi tiguposti juurde?