Sel ajal, kui maailm on vapustatud moslemiterroristide kuritegudest Prantsusmaal, saabub Eestisse üks salajasemaid tegelasi meie lähiajaloos. Põhjamaise lume ja külma kätte tuleb varjupaika taotlema 30ndates aastates mees, kes pidi viimased kümme aastat oma elust, isegi veidi kauem, veetma troopilise kliimaga Kuuba saarel. Sealsesse Guantanamo sõjaväebaasi rajatud kinnipidamiskohas hoiavad ameeriklased tegelasi, keda nad kahtlustavad terrorismis või sellele kaasa aitamises.
Eestisse saabuja võeti ühes Lähis-Ida riigis kinni koos Al-Qaida liikmetega – mitte päris reameestega, aga mitte ka tippudega. Ameeriklastel ei õnnestunud tõestada, et ta oli seotud terrorirünnakutega või nende planeerimisega. „Ta oli noore ja ulja mehena valel ajal vales kohas,“ ütles üks riigiametnik.
Teadaolevalt ei ole teda piinatud ega veetud CIA salavanglate vahel, mis asusid eri riikides, sh Leedus.
Eestisse saabuja on vallaline, lasteta ja ei kavatse oma vanemaid siia elama kutsuda. Mees on käinud koolis ja palju lugenud, oskab inglise keelt, armastab vaadata filme, mängib arvutimänge. Ametnike meelest suudaks ta ära õppida eesti keele.
Mehe julgeoleku huvides ei avalda siinsed ametnikud tema täpset saabumisaega, nime ega detaile elukäigu kohta.
Külalisel on juba olemas teatav ettekujutus siinsest elust, sest ta lasi advokaadil tuua endale kirjandust Eesti kohta.
Erinevalt tavalistest põgenikest ei viida teda Virumaal Vaos asuvasse varjupaigataotlejate majutuskeskusse. Eesti võimud on üürinud tema tarbeks tillukese korteri. Eesti riik maksab kinni selle sisustamise ja rendi kuni kahe aasta jooksul (see pole erand, vaid sama kehtib ka teiste varjupaiga taotlejate kodude puhul). Kui eluase mehele ei sobi…

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid