Meenutame: LNG päästaks Eesti Kremli rahakoti täitmisest. Tänu Reformierakonnale pole meil aga LNG terminali!
Täna (8.03.22) teatas Ameerika Ühendriikide president Joe Biden, et riik keelab agressor Venemaa nafta, veeldatud maagaasi (LNG) ja kivisöe impordi USAsse. Suurbritannia kuulutas, et vabaneb Venemaa kütuseimpordist selle aasta lõpuks. Üha suuremat survet Vene gaasist ja naftast loobumiseks tunnetab Euroopa Liit, mis püüab sõltuvust Vene kütusest vähendada aasta lõpuks 2/3 võrra. Ka Eesti vajaks hädasti LNG terminali, et pääseda gaasihinnaga kägistamisest Kremli poolt. Meenutame: Euroopa Liit oli valmis terminali rahastama, kui Reformierakonna peaminister otsustas erakordset sikku mängida.
Noore Soome peaministri Sanna Marini Tallinna-visiit meenutas televaatajatele keemiat, mis tekkis kunagi Eesti peaminister Taavi Rõivase ja Soome peaminister Alexander Stubbi vahel.
Energilised mehed, kirkad sokid, suured plaanid - atmosfääri muutsid eriti helgeks miljonid eurod, mis Euroopa Liit nõustus eraldama LNG gaasi terminalile Balti mere kaldal. Sõprade vahel tuli lahendada ainult üks küsimus: kas Euroopa raha maandub Soome lahe põhja- või lõunakaldale.
Vedelgaasi terminal võtaks venelastelt võimaluse naabreid gaasilepinguga raskel hetkel “väänama” hakata, nagu Venemaa tihti teeb. LNG terminali kaudu saab gaasi sisse tuua kasvõi Katarist või USA-st.
Kui Stubb meie Rõivase üle mängis, kas sai LNG terminali EL toetusmiljonid siis vähemalt Soome?
Oh ei.
Gasum on firma, mis on osaluse kaudu Venemaa kontrolli all. LNG terminali ei ehitanud niisiis ei Eesti Alexela ega Soome Gasum. Rõivas oli üle kavaldatud, rumala ossa jäi ka Stubb.
Alexela ehitab koos Soome partnerite Hamina Energia ja Wärtsilaga praegu vedelgaasi terminali Soome sadamalinna Haminasse. Ise ehitavad, ilma eurotoetuseta.
Heiti Hääl on avalikes esinemistes pidanud Taavi Rõivast agaraks, kuid lihtsameelseks sahmerdajaks, ja LNG terminali juhtum jääb üheks näiteks, kus “ettevõtjasõbralik” Reformierakond ettevõtjatele külma tegi.