Viirus jõuab meie kehasse silmade, suu, nina kaudu ehk limaskestadelt. Uus koroonaviirus liigub hingamisteedesse ning ründab kopsurakke. See lõhub kopsurakke ja nii tekib kopsupõletik.

* Koroonaviirus on tegelikult päris õrnake. Ainus asi, mis teda kaitseb, on seesama välimine rasvakiht. Seetõttu ongi seep või muu pesuvahend parim abinõu viiruse vastu võitlemiseks. Seebivaht lõhustab rasva (sellepärast peabki käsi nõnda hoolega hõõruma – 20 sekundit või enam – et tekiks korralik vaht). Kui viirust kaitsev rasvakiht laguneb, siis viirus hävib.

* Kasuta sooja vett. Nii tekib seebivaht kergemini ning seebivaht on väga vajalik selleks, et viia endaga kaasa mustus, sh lõhutud viirused.

* Alkoholi sisaldavad vedelikud aitavad samuti viirusi kahjutuks muuta. Aga ainult need vedelikud, milles on vähemalt 65protsendiline alkoholisisaldus (seega 40protsendiline viin ega muud kanged alkohoolsed joogid ei sobi).

Pindade desinfitseerimiseks alkoholilahused sobivad, kätepesuks võiks ikkagi eelistada seepi ja vett.

* Alkoholi joomine ei tapa juba organismis olevat viirust.

* Valgendilahuse kasutamine on olnud efektiivne SARSi ja MERSi põhjustavate viiruste hävitamisel. Veel ei ole lõplikult kindel, kas see uue koroonaviiruse puhul samamoodi toimib. Oluline on meeles pidada, et valgendiaurud ärritavad limaskesti ning valgendi kasutamisel peab olema seetõttu ettevaatlik.

* Äädikat pindade desinfitseerimiseks kasutada ei soovitata – see ei hävita viirust.

* Ükski baktereid hävitav aine (nt antibiootikumid või antibakteriaalsed salvrätid) ei hävita viirust, sest viirus pole elusorganism nagu bakter.

* Kõige sagedamini kandub viirus edasi inimeselt inimesele. Kuid viirus püsib elus ka pindadel, kuhu viirus on inimese pealt sattunud (köhides, aevastades, näo katsumise järel pinda katsudes).

Erinevatel pindadel püsib viirus aktiivsena erineva aja:

- 4 tundi: vask, mis on looduslik antiseptik;

- 24 tundi: papp, paber (kuigi postisaadetisi peetakse siiski viirusvabaks);

- 48 tundi: roostevaba teras;

- 48–72 tundi: plastmass (plastist telefonikatetel püsimist võib võrdsustada plastmassil püsimisega).

* Viirus võib jääda hõljuma ka õhku, seda praeguste uuringute kohaselt kuni kolmeks tunniks. Seetõttu ongi soovitatud üksteisest vähemalt kahe meetri kaugusel seista, et mitte saada nakkust, kui teine inimene aevastab või köhib.

* Viirusele ei meeldi otsene päikesevalgus. Niisamuti on täheldatud, et temperatuuri tõustes muutub viirus vähemnakkavaks. Kuigi teiste koroonaviiruste puhul on täheldatud, et ta püsis kauem aktiivne madalamatel temperatuuridel, siis uue koroonaviiruse kohta uuringud seda veel ei kinnita.

* UV-kiirgus aitab samuti viirust kahjutuks muuta, lõhkudes viiruse RNA. Kui RNA on kahjustatud, ei saa viirus paljuneda.

Haiglates, kus on isikukaitsevahenditest puudust, kasutatakse UV-kiirgust ka maskide desinfitseerimiseks. Parim on siiski mitte uuesti kasutada juba saastunud isikukaitsevahendeid, sest desinfitseerimisel peab olema äärmiselt põhjalik.

UV-kiirgust ei tohiks kasutada käte desinfitseerimiseks, sest see ärritab nahka.

* Viirus ei suuda tungida organismi läbi terve naha.

* Tuuluta tube. Viirusega nakatumise oht kasvab sedavõrd, mida suurema hulga viirusosakestega kokku puutud. Seega tasub tube hoolega õhutada, et viirus ei saaks ruumi „kuhjuda”.

* Hoidu liftidest, kui saad – seal ei pruugi saada teistest inimestest kahe meetri kaugusel seista.

* Pese käsi! Pese käsi! Pese käsi kohe, kui oled puudutanud mõnd võimalikku saastunud pinda. See tähendab pinda/asja/eset, mida võib olla puutunud ka keegi teine. Kui võimalik – desinfitseeri need pinnad.

* Kreemita käsi. Sagedane seebiga pesemine võib muuta käenaha kuivaks ja karedaks. Kui nahk on kahjustatud, on ta mis tahes nakkuste suhtes vastuvõtlikum. Mida rammusamat kreemi käte peale määrid, seda parem.

* Ühtlasi – tasub küüned lühikeseks lõigata, et viirus või ka mistahes mustus ei saaks küünte alla koguneda.

Teksti on muudetud ja täpsustatud 28.03.2020 kell 01:19.