Mõni päev tagasi teatas rahandusministeerium, et sõlmis lepingu USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelise rahapesuga seotud uurimistes. Hind: kolm miljonit dollarit ehk 2,66 miljonit eurot. Eesti asja hakkab vahetult ajama Louis Freeh (hääldus: frii), büroo juhataja ja FBI endine peadirektor.

Teema on keeruline ja nii mõneski asjas on tekkinud natuke vale mulje. Kõigepealt – Freeh ei ole uurija. Ta ei hakka rahapesu uurima, valemängijaid paljastama ega tõde välja selgitama. Uurimisega tegelevad ikkagi uurijad. Eestis juhib asja Riigiprokuratuur.

Idee kutsuda Eesti riigi esindajaks Ameerika advokaadibüroo on juba paar aastat vana. Esimesena hakkas asja ajama Urmas Rein­salu. Ta jõudis isegi ühe USA advokaadibürooni, aga tehing jäi katki, sest advokaatidel tekkis huvide konflikt. Reinsalu ütleb ka Ekspressile, et see oli tema idee ning ­Martin Helme jätkab nüüd sama asjaga. Rein­salu viitab (ta ei pea silmas konkreetselt Freeh’d), et töö on pooleldi advokaadi ja pooleldi lobisti oma. Vaja on teada, millistele ustele USA riigisüsteemis koputada, milliseid uksi avada ning millistele nuppudele vajutada.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega