Eelmise aasta lõpus jõudis eestlaste loodud müügijuhtimise tarkvaraettevõte Pipedrive uue verstapostini – senised omanikud müüsid enamusosaluse ning firma väärtus kerkis 1,5 miljardi dollarini. Ükssarviku ehk vähemalt miljard dollarit väärt ettevõtte staatusesse tõusnud firma üks asutajatest, kogenud start-up-guru Ragnar Sass räägib oma elu õppetundidest ja Pipedrive’i silmipimestavast edust.

Pipedrive’i müügist korraliku teenistuse saanud Ragnar Sassi teab start-­up’ide-maailm hästi. Umbes 15 aastat on ta olnud üks Eesti idufirmade kogukonna juhtivtegelasi. Tema meeletu energia aitas tuule purjedesse saada paljudel idufirmadel nii Eestis kui mujal. Koos teiste Eesti IT-ettevõtjatega lükkas Sass käima häkatonide sarja Garage48, mille üritused toimusid peagi mitmel pool üle terve maakera.

Sassi ning tema nelja sõbra asutatud Pipedrive on Eesti suurimaid ärilisi edulugusid. Firma müügitarkvara kasutab ligi 100 000 klienti rohkem kui 170 maailma riigis.

Pipedrive sai Skype’i, Bolti, ­Wise’i (endine Transferwise) ja ­Playtechi kõrval viiendaks Eesti ükssarvikuks ehk IT-ettevõtteks, mille väärtus küündib üle miljardi dollari. Sass müüs kogu oma osaluse ettevõttes.

Kuid ettevõtjana on Sassil ka kibedamaid kogemusi – need seonduvad kurikuulsa „kasside ja koerte Facebookiga“ United Dogs & Cats.