Briti tabloid The Mirror süüvis riigipeade luksuslikesse õhusõidukitesse, et teha kindlaks, kes keda suuruse, turvalisuse ja mugavusega üle trumpab.

Kummal on suurem? Putin vs. Trump

Venemaa riigipeal Vladimir Putinil on neli kodumaal valmistatud lennukit IL-96-300 PU, millest igaüks maksab 437,7 miljonit eurot. Korraga on õhus neli lennukit, kuid millises neist täpsemalt riigipea reisib, on teada üksnes turvateenistusele. Putini lennuk on kaetud spetsiaalse materjaliga, mis teeb selle lennuradaritele raskesti nähtavaks.

Foto: Karli Saul

Helsingi sõiduks kasutatud lennuk paistab silma eelkõige väga luksusliku interjööriga. Pardal on kasutatud peamiselt sooje kuldseid toone, valget nahka ja marmori imitatsiooniga plaati, sarnanedes pigem uhkele hotellile kui lihtsalt transpordivahendile. Kui aga töökohustuste hulka kuulub maailma ühe suurima riigi juhtimine, ei ole luksus liiast.

Foto: Scanpix

Pardal on suur nõupidamiste ruum, mis mahutab mugavalt istuma üheksa inimest. Seal on ka magamistuba king-size-voodi ja isikliku vannitoaga, kust mõistagi ei puudu kullatud kraanikauss.

Putini lennukis on ka magamistuba king-size-voodi ja isikliku vannitoaga, kust mõistagi ei puudu kullatud kraanikauss.

Kesköiste isude rahuldamiseks on pardal täisvarustuses köök ja mugav elutuba, kus läbi viia privaatsemaid kohtumisi, mis ei nõua ametlikku tooni. Kiire elutempo juures on president Putin jätnud endast sportliku mulje, nii ei puudu ka lennukist isiklik jõusaal, kus keha ja meelt toonuses hoida. Mõistagi on pardal tipptasemel kommunikatsioonisüsteemid ning kõik muu sujuva lennu tagamiseks.

Hõljuv Valge Maja – Air Force One

Ametivennaga võrreldes ei jää Ameerika president Donald Trump sugugi halvemasse valgusse. Tema lennukit peetakse kaasaskantavaks Valgeks Majaks.

Helsingisse lendas Trump Boeing 747-200B tüüpi lennukiga. Kolmekorruseline lennuk on sisustatud mahedates toonides, domineerivateks on neutraalne beež, pruun, tume tamm ja tähtedega kaunistatud vaipkate.

Foto: Priit Simson

Nagu Putinil, on ka Trumpil võimalus pidada oma n-ö lennukabinetis töökõnelusi, hiljem saab ta end tõeli-selt mugavas voodis korralikult välja puhata. Nälga pole vaja samuti tunda, külmikud mahutavad kuni 3000 einet. Haigeks jäämise korral pole vaja abi kaugelt otsida. Pardal on valvearst ja funktsionaalne operatsiooniruum.

Air Force One’il on piisavalt ruumi, et majutada reisidel ka Trumpi kaaskond, salateenistus, ajakirjanikud ja teised olulised külalised. Presidendiga reisiv meeskond koosneb enamjaolt 75 inimesest.

Trumpi lennukit saadab reisides mitu kargolennukit, et tagada presidendile elementaarsed vajadused kogu reisi jooksul. Näiteks ajal, kui Trump väisas Helsingit, ootas üks kargolennukitest käsklusi Tallinna lennujaamas.

Trumpi lennukilt leiab ka valvearsti ja funktsionaalse operatsiooniruumi. Lennuki ülalpidamisele kulub ühes tunnis ligikaudu 170 t.

Trumpi Boeing 747-200B on seni kõige uuem Ameerika Ühendriikide presidendi lennuk. Selle ehitamisel on võrreldes eelkäijaga täiustatud süsteemi nii, et lennuk saab läbida distantsi ühe tankimiskorraga. Lisatud on õhus tankimise võimalus ja täielik autonoomsus maailma lennujaamades. See tähendab, et lennuk on suuteline laadima pagasit ilma lennujaama abita.

Reisijatele on mõeldud 371-ruutmeetrine ala, mille sisse mahub juba eespool nimetatud konverentsiruum, presidendi ja tema abikaasa privaatne eluruum ning kabineti- ja puhkeala meeskonnale. Seal on kaks galeriid, mis mahutavad sööma 100 inimest. Eriliselt silmapaistvaks teeb lennuki suurepärane navigatsiooni- ja kommunikatsioonisüsteem.

Foto: Scanpix

Lennuki ülalpidamisele kulub ühes tunnis ligikaudu 170 t. Pardal on turvaline satelliitvõrk ja televisioonistuudio, mis võimaldab vajadusel presidendil operatiivselt rahva poole pöörduda. See on viimase aastakümne täiendus, sest kui terroristid panid toime 9/11 rünnakud, oli George W. Bush sunnitud ülekandeks lennukiga maanduma.

Air Force One on kaitstud ka tuumarünnaku eest. Nimelt on lennuk kaitstud elektromagnetlainete vastu, mis lööksid tavalise lennuki elektroonika rivist välja.