Meenutusi hämmastavatest kohtumistest lahkunud Jüri Pihliga.

See juhtus augustis 2011. Hommikul kell 8.15 saabus mu telefonile Jüri Pihlilt sõnum: „Tere! Kui aega on, võiksime kokku saada!“

Pihl oli lugenud läbi minu äsja ilmunud raamatu „Vaba riigi tulek“, mis jutustab Eesti taasiseseisvumise loo. Kohtusime kesklinna kohvikus. Kõigist riigiametitest lahkunud Pihl teatas minu üllatuseks, et olen avaldanud raamatus kaitsepolitsei (kapo) kõige esimese ettekande.

Jutt käis peatükist „Valitsuse nuhid tegutsevad“. See kirjeldas septembris 1991 Tallinnas Raekoja platsil toimunud meeleavaldust. Tunne Kelam, Mart Laar jt protestisid Eestis elavatele venelastele kodakondsuse andmise plaani vastu. Keegi sõnavõtja palus jumalal panna kommunistidele mõistus pähe.

Olin leidnud meeleavalduse ülevaate siseministeeriumi arhiivist. Dokument oli vormistatud siseminister Olev Laanjärve ettekandena valitsuse esimehele Edgar ­Savisaarele, kuid puudusid viited tegelikule autorile.

Pihl ütles mulle, et Laanjärve käsul valminud ettekanne oli kapo kätetöö. Tema ise vaatas meeleavaldust televiisorist, aga mõned alluvad viibisid kohapeal Raekoja platsil.

„Me ei teadnud kõiki kõnepidajaid,“ meenutas Pihl salaoperatsiooni puudusi. Ettekande lõi arvutisse kapo naisametnik, kes oskas masinakirja meestest paremini.

Pihli ülestunnistus poliitilise tellimuse täitmisest oli hämmastav.

Avalehele
34 Kommentaari
Loe veel: