Kaks nädalat tagasi kirjutas Eesti Ekspress, kuidas sel laupäeval toimuvate sisevalimiste eel on Vabaerakonnas tekkinud rahulolematud liikmed, kelle arvates teeb Riigikogu fraktsioon erakonnas soolot ja senised arutelud on välja suremas. Sisetüli viis omakorda Vabaerakonna reitingu langusesse ja see ajas Artur Talviku pehmelt öeldes vihaseks.

27. mail kirjutas Talvik Vabaerakonna kinnisesse internetikommuuni vihase jauru, kus oma osa said kõik Andres Herkelile kinda visanud Jaanus Ojangu toetajad.

„Kurat! Vanduma paneb mõnede meeste lühinägelik käitumine. Tänaseid reitinguid uurides saab ilmseks see, mida paljud mu sõbrad ja tuttavad peale Ekspressi artikli ilmumist ütlesid. Noh, nüüd kaklete teie ka nagu kõik teised erakonnad ja ei oska peretülisid oma sees hoida,“ alustas Talvik. „Ja hopsti reiting kukkuski. Inimeste seisukoht on ühene: kaklevad, järelikult on nad samasugused nagu teised.“

Talvik nimetas seejärel nimeliselt Ojangut, Jevgeni Krištafovitš, Ats Millerit ja Mati Ilissoni, keda süüdistas Vabaerakonna teadlikus hävitamises. „Jaanus, kui sa tahad kandideerida, siis esita oma positiivne programm, mitte ära käi avalikult erakonnale ja endale sitaämbrist paska pähe valamas, See on solvav ja jõuetuse tunnet tekitav mulle ja paljudele teistele, kes igapäevaselt Vabaerakonna ideede nimel töötavad. Või äkki teil ongi ülesanne see kooslus nimega Vabaerakond lõhkuda? Kui tahate kõva käega juhtimist, paugutada ja kakelda, siis liituge EKREga. Kui aga tahate ehitada uue poliitilise kultuuriga demokraatlikku Eestit, siis tehke seda Vabaerakonnas, aga tehke seda siis ka uuest poliitilisest kultuurist lähtudes.“

Seejärel võttis Talvik juba ette Jevgeni Krištafovitši, keda süüdistas muuhulgas Ekspressis ilmunud loo „taga olijaks“. „Kristafovitsh, sinu provokatiivne käitumine tekitab kõige rohkem küsimusi. Sa kannad siin erakonnas kõige jälgima reformierakondliku poliittehnoloogia vaimu. Saa juba ükskord aru, et see ei ole koht, kus seda viljeleda,“ süüdistas Talvik.

„Reformarid ja muud ainult ootavad seda hetke, mil me ise ennast hävitame,“ jätkas Talvik. „Aga kas seda on suuteline tegema seltskond, kes valimistel hüüdis loosungit „Aru pähe!“. Võtke nüüd mõistus pähe ja pidage üks kultuurne valimisvõitlus vaimustavate ideedega, mitte ärge kurtke haleda häälega avalikult, kui hädised sitakotid me oleme.“

Laupäeval toimuva Vabaerakonna üldkogul kandideerivad erakonna juhiks senine liider Andres Herkel ja erakonna aseesimees Jaanus Ojangu. 700 liikmega erakonna nimekirjad käis üle selle nädala alguses Eesti Päevaleht ning leidis sealt mitmeid kriminaalse taustaga inimesi. See artikkel omakorda vihastas erakonnajuhte tuliselt ja Vabaerakonnas algas taas jaht ajalehe anonüümse allika leidmiseks.

Täna õhtul koguneb omakorda erakonna juhatus, kus tuleb arutelu alla üks teine Artur Talviku avaldus. Nimelt teatas Talvik pärast Vabaerakonna kohtumist Allar Jõksiga, et erakond toetab just endist õiguskantslerit presidendivalimisel. Juhatus samal ajal pidanuks alles täna õhtul presidendikandidaadi välja valima. Artur Talvik ise kuulub küll Vabaerakonna fraktsiooni Riigikogus, aga mitte Vabaerakonda.