Foto: Ave Tampere, Eesti Valitsus

Ministrid on seni saanud oma esinemisnärvi demonstreerida nn doorstep intervjuudel ehk kiiretel usutlustel, mida enne ja pärast erinevate nõukogude kogunemisi läbi viiakse. Valitsusliikmete keeleoskus kõigub seinast seina - on minister, kes kasutab ainult tõlgi abi, aga on ka üks, kes võiks ehk ise tõlgina hakkama saada. Kõrget taset näitavad nii Jevgeni Ossinovski, Sven Mikser, Andres Anvelt kui Kadri Simson.

Möödunud nädalal lõi samas vallas laineid endise rahandusministri Jürgen Ligi intervjuu, kuid antud klippides ministrid teravatele küsimustele vastama ei pea. Järgmised kuud näitavad, kuidas meie esipoliitikud surve all vastu peavad.

Peaminister Jüri Ratas peab kõnet samamoodi nagu eesti keeles, ainult et inglise keeles. Särava naeratuse eest Euroopa koduperenaiste orden.

Mõni võib selle GIFi põhjal arvata, et tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski on ära eksinud. tegelikult valmistub esisots aastaid Suurbritannias õppinuna hoopis ladusaks ingliskeelseks esinemiseks välisajakirjanikele.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson räägib eesti keeles märksa kiiremini. Aga olek on sama. Kõne konkreetselt ette kanda ja minek.

"Mai neim is Siim Kiisler" ehk värske keskkonnaminister hüppab pea ees eurovette. Rahu säilitamine nina ees värisevast punasest ORFi mikrofonist hoolimata on muidugi omaette katsumus.

Välisminister Sven Mikser sammub enesekindlalt kaamera ette. Nii ette, et mahub vaevu pilti.

Keeled suhu ja Euroopasse! Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva kasutab esinemisel tõlgi abi. 45. sekundi peal hakkab keegi naisametnik Kaia Ivat videobombima.

Ettevõtlus- ja infotehnloogiaminister Urve Palo olekust jääb mulje, et ta oleks parema meelega kusagil mujal.

Siseminister Andres Anvelt on ainuke, kes suudab ka inglise keeles oma esinemisse emotsiooni panna. Täitsa veenev.

Justiitsminister Urmas Reinsalu jääb Euroopas iseendaks. Lõpus kõlab ka eesti keel. Vahepeal vehib tundmatu naine taustal näpuga.

Spetsialistid võivad hinnata, kas maaeluminister Tarmo Tamm ka tegelikult aru sai, mida talt küsiti, või oli tal varem vastus pähe õpitud.

Kultuuriminister Indrek Saar väljub bussist hoiakuga nagu läheks kellelegi pasunasse andma. Järgneb tõsine euroesinemine meediale.