KEELATUD KAUP: Sellist Eestis toodetud pumpa ei tohi Venemaale müüa.

Maksu- ja tolliamet avastas tollikontrolli käigus, et Ecovizor tahtis saata Venemaale 68 kg kaaluvat plahvatuskindlat vedelikupumpa.

Malmist ja terasest pump oli mõeldud kasutamiseks naftatööstuses. Seoses Ukraina kriisiga on Euroopa Liit keelanud müüa Venemaale sellist tehnoloogiat. Eesti on sanktsioone algusest peale aktiivselt toetanud.

Ecovizori osanik Gert ­Marmor (46) tunnistas ülekuulamisel, et müüs Venemaa kliendile 7550 eurot maksva pumba. Mehe sõnul ei teadnud ta, et Venemaa suhtes kehtivad rahvusvahelised sanktsioonid.

Maksu- ja tolliamet karistas Marmorit eelmise aasta lõpul vastavalt tolliseadusele sanktsioonide eiramise eest 300eurose rahatrahviga. Rikkumine ise toimus 2017. aastal.

Rae vallas Lehmjas asuv Ecovizor toodab innovaatilisi kolb-rootor-tehnoloogiaga pumpasid. Need on tavalistest pumpadest väiksemad ja kergemad ning kulutavad vähem energiat.

Ecovizori 2017. aasta käive oli 70 000 eurot ja kahjum ligi 90 000 eurot. Aastaaruanne põhjendab müügitulu vähenemist Venemaale seatud kaubanduspiirangutega. Ettevõte kavatseb otsida uusi turge Euroopas ja Ladina-Ameerikas.