VÕTAB JA KIIDAB: USA president Donald Trump avaldas esmaspäeval, et tarvitab koroonaviiruse Covid-19 tõrjumiseks hüdroksüklorokviini. Foto: Doug Mills / Zuma Press / Scanpix

Haigekassa teatel on nende ravimite „tõenduspõhisus äärmiselt kesine, kuid mujal neid kasutatakse ja mõni ravim on lootustandev“.

Soetatud rohtudeks on lopinaviir/ritonaviir (kaubandusvõrgus nimega Kaletra), totsilisumab (RoActemra), favipiraviir (Avigan) ja hüdroksüklorokviin (Plaquenil). Viimast on korduvalt kiitnud USA president Donald Trump, kes võtab seda ennetavalt Covid-19 tõrjumiseks.

Eestis andis ravimiamet aprilli alguses loa tarvitada hüdroksüklorokviini Covid-19 haiglas intensiivravis või raskes seisus ja suure riskiga patsientide ravimiseks, kes pidid ise selle manustamisega nõustuma.

Eksperimentaalsete ravimite ostmisest teatas aprilli keskel riigikogu sotsiaalkomisjonis Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane. Tema esitletud slaidide kohaselt peaks neist rohtudest jätkuma 4000 inimesele – eelkõige intensiivravi patsientidele. Enamik neist ravimitest on sellised, et kui isegi Covid-19 puhang vaibub, ei lähe nad raisku, vaid neid saab tarvitada tavameditsiinis – näiteks reumahaigete raviks.