Autor: Kadi Estland

Pildi autor on feministlik kunstnik Kadi Estland, kes avab täna õhtul Tartu Kunstimuuseumis näituse „oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde“.

Estland rääkis kolmapäeval Ekspressi kultuurilisas Areen ilmunud intervjuus, et müüs oma kuulsaima teose 1500 euro eest Tartu Kunstimuuseumile. 2016. aastal ilmutas ta selle kõigepealt Facebookis, kuid seejärel ilmus pilt ka kultuurilehes Sirp. Martin Helme ise avaldas pildi ilmumise pärast nördimust ja küsis, kas tegu on näitega vihakõnest.

2016. aastal kommenteeris Estland teose sündi järgmiselt: "Tegin selle karikatuuri Kumu sünnipäevale järgnenud päeval ja avaldasin oma Facebooki küljel, et kommenteerida peo meediakajastust, mis minuni jõudis. Panin tähele, et kunstnike asemel poseeris suurel hulgal seltskonnapiltidel Eestis viimasel ajal palju populaarsust kogunud ­vihakõne, misogüünia jne õhutamise maskott-poliitik Martin ­Helme. Mõtlesin, et kommenteerin seda, sest minu jaoks ei olnud see absoluutselt vastuvõetav, võttes arvesse seda, kui palju just kunstiinimesed teevad tööd, et täpselt vastupidiste väärtuste eest võidelda. Tahtsin tähelepanu pöörata sellele, et omamoodi teeb Kumu peole kutsumine Helme salongikõlbulikuks ja eks ta loomulikult kasutas seda võimalust ka ära."