Foto: Brošüür "Maarjamaa rist 20 aastat"

1995. aastal asutatud Maarjamaa Risti ketiklassi on saanud 57 inimest, statuudi järgi saavad selle kõik Eesti Vabariigi presidendid – praeguseni kolm: Lennart Meri, Arnold Rüütel ja Toomas Hendrik Ilves.

Ülejäänud kavalerid on eranditult välismaalased, keda Eesti riik on hinnanud eriliste teenete eest: Briti kuninganna Elizabeth II, Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf, Taani kuninganna Margrethe II, Jaapani keiser Akihito, Prantsuse president Jacques Chirac, mitu Soome, Läti ja Leedu presidenti jt.

Teenetemärkide seaduse järgi on Eestis tegemist väärteoga. § 67(1) ütleb, et „riikliku teenetemärgi ostmise, müümise, vahetamise või muu tasulise üleandmise“ eest „karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut“. Kui sama teo on toime pannud juriidiline isik, „karistatakse rahatrahviga kuni 2000 eurot“.

Täiendatud 15:03: Täna pärastlõunal võeti haruldane teenetemärk oksjonilt maha. Bukowskise oksjonimaja ehete ja väärtesemete hindaja Frida Nyman andis Eesti Ekspressile põhjuse kohta napisõnalise kommentaari. Ta viitas Eesti teenetemärgi seadusele, mille järgi on teenetemärgi müük väärtegu ning seetõttu enampakkumine lõpetati. Kes ordeni müüki pani, selle kohta keeldus Nyman infot andmast.