„Järgmised kaks ööd veetsingi toimetuses,“ meenutab Lepik. Esimesed paar nädalat läksid tema sõnul kui lennates: „Tol hetkel väga ei mõtle, kas on lihtne, raske, kurnav või mitte, sest nii suur adrenaliin on sees.“

Sündmused arenesid päeva jooksul aga nii kiiresti, et õhtuks olid ajakirjanikud küsimuse ees, mida siis kokkuvõtteks öelda saab. „Esimese sõjapäeviku pealkiri oligi „Mis täna Ukrainas juhtus?“ ja see saigi kandvaks ideeks – anda lihtsalt hea ülevaade toimunust,“ räägib Lepik.

Täiemahulise sõja esimesi hektilisi nädalaid kirjeldab ka Joosep Tiks: „Ma ei kujuta ette, mitu liitrit kohvi selle aja jooksul ära sai joodud või mitu pakki suitsu tehtud. Mõlemat läks tohutult.“ Tiks arutleb sõjapäeviku fenomeni üle ning leiab, et selline formaat on lugejale mugav, sest ajakirjanikud teevad valiku päeva kõige olulisemast. „Infot on nii palju. Kuidas sa seda kõike jõuad endasse kahmata? Keegi ei jõua kõiki neid uudiseid läbi lugeda.“

Ka Greete Lehepuu on veendunud, et lugeja ei jaksa ega peagi igat uudist lugema. „Eestlastena me elame väga ukrainlastele kaasa ja tahame teada, kuidas neil läheb, aga me ei jaksa terve päev neid uudiseid jälgida. Nädala lõpus loed kas või need kõik viis-kuus-seitse sõjapäevikut läbi ja oled kursis.“

Ajakirjanike meenutusi sõjapäeviku loomisest vaata pikemalt juba videost.

Jaga
Kommentaarid