Haruldane pilk kulisside taha: kuidas sanktsioonid Vene oligarhe tõsiselt närvi ajavad
(6)Viimase 1,5 aasta jooksul on Lääs Vene oligarhidele Ukraina ründamise tõttu hulganisti sanktsioone kehtestanud. Neist kõrvale hiilimine on maailmas hulgale juristidele kui omaette ärisektor. Esimest korda näeme detailsemalt selle bisnisi kulisside taha.
Eestist 2000 km kaugusel Austrias, mägises Kitzbüheli linnas asub 10 miljonit eurot väärt puidust luksusmaja. Selle hoone omanik on anonüümne Küprose ettevõte. Lekkinud dokumendid ja kirjavahetus, mida asus uurima rahvusvaheline ajakirjanike meeskond, paljastab, et maja soetati Vene oligarhi Arkadi Rotenbergi rahaga. Selle maja tegelikku omanikku aitas aga varjata ka üks Eesti ettevõte.
Ajakirjanik Holger Roonemaa käis Austrias maja uudistamas ja koputas selle ukselegi.
Kuidas aga teavad ajakirjanikud kindlalt väita, et majas, mille omanik on anonüümne ettevõte, elas tõepoolest Putini tütar? Või et see on ostetud Vene oligarhi raha eest? Kuidas käib ajakirjanikel töö suure andmelekkega? Miks oligarhid sageli oma vara varjavad ka siis, kui sanktsioone pole ja kuidas see käib?
Kuigi meile võib tunduda, et Vene ülirikastele ja Putini lähikondlastele on sanktsioonid kui hane selga vesi, näitavad lekkinud dokumendid, et piirangud häirivad neid väga. Oligarhid (täpsemalt: nende juristid) näevad kurja vaeva, et oma vara säilitada ja sanktsioonide alt ära tõsta. Kuidas see maailm töötab ja mis rolli mängib ühe Austria alpimaja omaniku varjamises üks Eesti ettevõte, räägibki Roonemaa lähemalt Ekspressi taskuhäälingu saates.
Saatejuht on Greete Lehepuu.