PAHANDUSETEKITAJA H1N1: See gripitüvi ringles Venemaal ka 1950. aastal, kuid kadus seejärel tervelt 27 aastaks.

1977. aastal väiksemat sorti pandeemia tekitanud „Vene gripp“ oli tõenäoliselt pärit Nõukogude Liidu, Hiina või USA laborist. Tegu võis olla õnnetusega biorelva või gripivaktsiini arendamisel.

Alo Lõhmus
SUUR LUGU | Joakim Puhk. Eesti mõju­võimsaima perekonna häving

80 AASTAT JUUNIKÜÜDITAMISEST: Üks Eesti rikkamaid ja mõjukamaid isikuid, ettevõtja ja riigimees Joakim Puhk lasti Venemaal 1942. aastal maha. Tema naine ja lapsed küüditati 14. juunil 1941 Siberisse. Puhkide traagiline lugu seniavaldamata dokumentide, kirjade ja fotode valgel.

Pekka Erelt
SOOME SUURIM SPORDIAREEN: Helsingi olümpia-staadioni ehitus kestis neli aastat, 1934–1938.

Veel 1939. aasta suvel, kui Saksamaa oli juba anastanud Austria ja Tšehhoslovakkia, hellitati Eestis lootust, et järgmisel suvel sõidab üle lahe Helsingisse suur olümpiadelegatsioon ning korjab sealt priske medalisaagi.

Hannes Rumm
MÜÜT: Märt Bormeistri maal „Lahing Lindanise all 15. juunil 1219“. Niisugust vägevat linnust, nagu on näha taamal Toompeal, pole seal siiski kunagi olnud.

Tallinnast ei ole avastatud arheoloogilist tõestusmaterjali selle kohta, et siin oli keskus ka enne taanlaste tulekut 1219. aastal.

Mauri Kiudsoo, arheoloog, Tallinna ülikool
Varbola linnus

Tõsiteadusliku ajaloo- ja keeleuurimise kõrval on ka Eestis alati eksisteerinud ebateadus, mille sihiks on Eesti kauge mineviku vägevaks kirjutamine. See tegevus jätkub praegugi.

Pekka Erelt
Varbolas ei ole kunagi münte löödud

Rahvusvaheliselt tunnustatud numismaatik, ajaloodoktor Ivar Leimus lükkab veenvalt ümber paljud Kristjan Oadi valmivas doktoritöös esitatud väited.

Ivar Leimus Numismaatik, PhD